
Phanisvarnáth ‘Rénu’ (1921-77)
A hindi „vidéki” regény megteremtője, a középkortól fogva gazdag költészeti hagyománnyal rendelkező észak-bihári Mithilában született. Tanulmányait egy nepáliak által fenntartott iskolában végezte, és később részt vett a nepáli forradalomban. A szükségállapot alatt bebörtönözték, majd Indiában a legmagasabb kitüntetéssel, a Padmasrível tüntették ki, amit később politikai tiltakozásból visszaadott. Realista hagyományokra épülő regényeiben nem az egyén, hanem a vidék játssza a főszerepet. Írásait a falusi életmód lírai megjelenítése jellemzi.
A harmadik fogadalom (1956) című novelláját Rádzs Kapúr (Raj Kapur), az ötvenes évek legnépszerűbb rendezője megfilmesítette. Magyarul is olvasható.
Magyarul megjelent:
A szamvadijá. In: Huszadik századi indiai novellák. Szerk.: Greskovits E. Noran Kiadó, Budapest 2008.
A harmadik fogadalom In.: A tökéletes feleség. XX. századi indiai elbeszélések. Szerk. Puskás Ildikó. Ford. Puskás Ildikó, Sinka Erika. Európa Könyvkiadó, Budapest 1985.
Műveiből
Phanísvarnáth Rénu: A harmadik fogadalom-avagy a megölt ifjú
(Bangha Imre fordítása)
1
Hirámannak, a fuvarosnak lúdbőrzött a háta. Húsz éve hajtott ökrösszekeret, és hozott már rizst meg fát a határ túlfeléről, a nepáli Mórangból, a határellenőrzések idején pedig csempészárut szállított odaátra. Így azonban még soha nem borzongott.
Az ellenőrzések! Elfelejtheti-e valamikor is? Miután négy cementeszsákkal és ruhabálával teli kocsit átjuttatott Dzsógbaniból Birátnagarba, szíve többé nem ismerte a félelmet. Fárbiszgandzs minden csempésze tökéletes fuvarosnak tartotta. Dicsérte ökreit még a nagy ház nagy uzsorása is – ahogy ő nevezte.
Ötödszörre azonban elkapták a kocsit. A határ innenső oldalán, a hegység előtti dzsungelben.
A kereskedő könyvelője az ő szekerén bújt meg, a zsákok között letakarva. Hiráman ekkor tudta meg, milyen éles fénye van a rendőrfelügyelő félméteres kézilámpájának: ha csak egy pillanatra is az ember szemébe világít, egy órára megvakul tőle.
Fény és mennydörgő hang:
Hé! Megállni a szekérrel, gazember! Állj vagy lövök!
Húsz szekér torpant meg egyszerre. Hiráman már korábban kijelentette, hogy húsznak nem fog menni.
A felügyelő a kocsiján lapuló könyvelőre világított, és ördögi nevetésben tört ki: bővebben…