
Jaspál (1903-1976)
Forradalmár és író. Láhaurban beiratkozott a National College-ba, amely az India függetlenségért folytatott harc forradalmi szárnyának adott otthont. Itt találkozott a legendás hőssel, Bhagat Szinghgel, aki életét áldozta a függetlenségért. Jaspál is, mivel kevésnek és erőtlennek tartotta a Mahátmá Gándhí vezette erőszakmentes mozgalmat, csatlakozott azokhoz, akik fegyvert fogtak. 1929-ben bombát robbantott az alkirály vonata alatt, megkísérelte Bhagat Szinghet kiszabadítani a börtönből, egy tűzharcban súlyosan megsérült. 1932-ben életfogytiglani börtönre ítélték, de 1938-ban más politikai foglyokkal együtt – a Nemzeti Kongresszus tárgyalásainak köszönhetően – kiszabadult. A börtönévek alatt nyelveket tanult, novellákat írt. Szabadulása után kiadta Lakhnaúban a Viplav (Forradalom) c. folyóiratot, majd ennek urdú nyelvű változatát is.
A 20. századi pragativád (progresszív) irodalmi irányzat legerőteljesebb képviselője. Továbbviszi Prémcsand realizmusát, de olykor didaktikussá is válik. Ostorozza a társadalmi egyenlőtlenségeket, az értelmüket vesztett, elavult szokásokat, a vakhitet, babonákat. Sokak nemtetszését kiváltva nyíltan ábrázolja a férfi és nő kapcsolatot. Nagyregénye, a Dzsúthá szacs (Hamis igazság) két részben (1958, 1960) jelent meg. A regény nőalakjainak a sorsán keresztül Jaspál történelmi freskót rajzol a hindu-muszlim ellentét kiéleződéséről, India kettéosztásáról is.
Magyarul megjelent művei:
Függöny az ajtón. In: Függöny az ajtón. Mai indiai elbeszélők. Szerk. Gáthy Vera. Európa Könyvkiadó 1975. pp. 108-118.
Műveiből
Jaspál: Függöny az ajtón
(Gáthy Vera fordítása)
Pírbux Csaudhurí, fivérei és unokafivérei fenntartották a család tekintélyét. Még a legnagyobb szükségben is lenézték a kétkezi munkát. A tiszteletre méltó írnoki foglalkozást űzték, és betartották a társadalmi illendőséget. Büszkék voltak nagyapukra, Khudabux Csaudhuríra, aki a szomszédoktól kapta a Csaudhurí, azaz törzsfőnök címét. Khudabux Csaudhurí a helyettes felügyelő magas rangjára emelkedett a Városi Adó- és Vámhivatalban, de mindenki felügyelőnek szólította. Szép jövedelme volt, és tekintélyes házat építtetett magának. Az akkori időknek megfelelően jó nevelésben részesítette mindkét fiát. Pírbux Csaudhurí apja és nagybátyja érettségizett, és mindketten állami állást kaptak. Apjuk a megfelelő időben kiházasította őket, és gyerekeik születtek. Minden jól ment, kivéve, hogy a fiatalokat nemigen léptették elő, és nem kaptak számottevő fizetésemelést.
Az öreg Csaudhurí gyakorta emlegette azokat a régi szép időket, amikor a jó családból származók a nyolcadik osztály elvégzése után helyettes magisztrátusi állást kaptak, és kitűnően dolgoztak.
„Manapság az oktatás hanyatlik – mondta –, most, ha valaki angol nyelven tíz osztályt végez, havi húsz-huszonöt rúpiánál akkor sem ér többet a munkája.” Az a törekvése, hogy a fiai jól keressenek, életében nem valósult meg. A jó fizetéstől eltekintve Isten kegyes volt a Csaudhurí családhoz. A felügyelő idősebb fiát, Fazal Kurbán Csaudhurít, aki a Vasútnál dolgozott, az ég négy fiúval és három lánnyal áldotta meg, és a fiatalabbnak, Iláhí Kurbán Csaudhurínak is, aki a Postánál dolgozott, négy fia és két lánya volt. A Csaudhurí család a házat „Havélinek” (Udvarháznak) hívta, de a nagy névtől nem lett több hely belül. A felügyelő életében a házat Háremre, azaz női lakosztályra és Baithakra, vagyis nappalira osztották, az előbbibe idegen férfi nem léphetett, az utóbbiban fogadták a vendégeket. Nyugdíjba vonulása után az öregember napjait egy fonott széken üldögélve töltötte, és vízipipáját szopogatta. Eltávozása után, amikor a család nagyobb lett, a nappalit, amit csak férfiaknak szántak – arisztokratikus luxusként – , az asszonyok és a gyerekek is kénytelenek voltak használni, és még így sem volt elég hely. bővebben…