
Udaj Prakás (1951-)
Író, költő, újságíró, irodalomkritikus és filmrendező. Egyike a legnagyobb elismertségnek örvendő kortárs indiai íróknak. Hindí irodalmat tanult a Madhja Pradés-i Szaugar Egyetemen, 1974-ben kitüntetéssel fejezte be tanulmányait. Volt a delhi Dzsaváharlál Néhrú Egyetem oktatója, dolgozott az államigazgatásban, volt televíziós szaktanácsadó. Részt vett számos folyóirat szerkesztésében (Púrvágrah, Dinmán). Rendszeresen ír ismert napilapokba és irodalmi folyóiratokba. Első verseskötete 1980-ban jelent meg, számos novellája közül a 2001-ben megjelent Piros esernyős lány (Pílí cshatrí válí larkí) aratott nagy sikert, angolra, németre is lefordították. Ebből később forgatókönyvet írt egy huszonhat részes tévésorozathoz. Mohan Dász c. regényét az angolon kívül számos indiai nyelvre lefordították. Készít dokumentumfilmeket, televíziós sorozatokat, forgatókönyveket. Nem köthető irodalmi irányzatokhoz, bár egyes írásai a mágikus realizmushoz közelítik.
Műveiből
Udaj Prakás: Warren Hastings bikája
(Négyesi Mária fordítása hindíből)
Ezt az elbeszélést csak ízesíti a történelem, mint ételt a só. Ha történelmi tényeket keresünk benne, legfeljebb maréknyi homok vagy egy oleanderág marad a kezünkben. Összevegyül történelem és álom, valóság és képzelet, tény és mese, s ezzel elkezdődik a Lílá-Játék, feltárul a Káprázat, a Májá világa[1], amelynek megtapasztalása az igazsághoz vezető egyetlen út. Épp annyira igaz hát a Játék s a Káprázat, mint maga a történelem.
Történetünk nagyjából kétszázötven évvel ezelőtt játszódik. Kérdezheti olvasóm, mi értelme ilyen régi dologgal előhozakodni, hiszen kétszázötven év alatt teljesen átalakult a világ. Nincs az a csillagjós, tudós, gondolkodó, filozófus, ópiumszívó, őrült vagy próféta, aki kétszázötven évvel ezelőtt akár csak sejthette volna, micsoda döbbenetes változások mennek majd végbe.
Elvégre nem határtalan a képzelet, szárnytollait az idő ollója is megnyesegeti. Szerencsére; máskülönben elárasztanák a világot a jóslatok, a próféciák, és fű-fa Nostradamusnak képzelné magát. Másfelől, sok minden szemernyit sem változott e kétszázötven év folyamán. Pontosan olyan, mint azelőtt. Közbevetőleg megjegyezhetik: némely tudós téved, amikor azt állítja, hogy véget ért a történelem[2]. Épp ellenkezőleg: szakadatlanul zajlik. bővebben…